Rusi tužili Crnu Goru zbog KAP-a, traže 100 miliona eura

Bez autora
Dec 03 2013

Ruska Centralno-evropska aluminijumska kompanija (CEAC) saopštila je danas da je pokrenula arbitražni postupak protiv Vlade Crne Gore u vrednosti 100 miliona eura, zbog dešavanja u Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP). To je druga tužba firmi u vlasništvu ruskog biznismena Olega Deripaske, koje tuže Vladu Crne Gore zbog KAP-a. Ranije je ruska EN plus grupa najavila da će podnijeti tužbu tešku 93 miliona eura arbitražnom sudu u Frankfurtu protiv Vlade Crne Gore, zbog, kao je navedeno, neispunjenih obećanja i izgubljenog profita kompanije u poslu sa KAP-om. CEAC, čiji je vlasnik takođe Deripaska, pojedinačno je najveći akcionar i povjerilaca KAP-a. Kako je saopšteno iz CEAC-a, arbitraža će se održati u Beču, u skladu sa pravilima Komisije UN za međunarodno trgovinsko pravo. Povod tužbi su mnogobrojne povrede uslova sporazuma o poravnanju KAP-a, potpisanog 2010. godine, a koje su dovele do stečaja u KAP-u, što je uzrokovala Vlada Crne Gore. Početni iznos tužbenog zahtjeva je 100 miliona eura, ali kompanija namjerava značajno da poveća iznos tužbe u toku sudskog postupka, a nakon stručne procene štete, nanesene radnjama Vlade Crne Gore.

Rusi tužili Crnu Goru zbog KAP-a, traže 100 miliona euraRuska Centralno-evropska aluminijumska kompanija (CEAC) saopštila je danas da je pokrenula arbitražni postupak protiv Vlade Crne Gore u vrednosti 100 miliona eura, zbog dešavanja u Kombinatu aluminijuma Podgorica (KAP).

To je druga tužba firmi u vlasništvu ruskog biznismena Olega Deripaske, koje tuže Vladu Crne Gore zbog KAP-a.

Ranije je ruska EN plus grupa najavila da će podnijeti tužbu tešku 93 miliona eura arbitražnom sudu u Frankfurtu protiv Vlade Crne Gore, zbog, kao je navedeno, neispunjenih obećanja i izgubljenog profita kompanije u poslu sa KAP-om.

CEAC, čiji je vlasnik takođe Deripaska, pojedinačno je najveći akcionar i povjerilaca KAP-a.

Kako je saopšteno iz CEAC-a, arbitraža će se održati u Beču, u skladu sa pravilima Komisije UN za međunarodno trgovinsko pravo.

“Povod tužbi su mnogobrojne povrede uslova sporazuma o poravnanju KAP-a, potpisanog 2010. godine, a koje su dovele do stečaja u KAP-u, što je uzrokovala Vlada Crne Gore. Početni iznos tužbenog zahtjeva je 100 miliona eura, ali kompanija namjerava značajno da poveća iznos tužbe u toku sudskog postupka, a nakon stručne procene štete, nanesene radnjama Vlade Crne Gore”, navodi se u saopštenju CEAC-a.

Dodaje se da je CEAC investirao ogromna sredstva u razvoj KAP-a, ali su svi njegovi napori osujećeni aktivnostima vlasti Crne Gore.

“Prilikom prodaje fabrike, Vlada Crne Gore je dostavila CEAC-u nevjerodostojne finansijske iskaze KAP-a. CEAC je potom neosnovano lišen mogućnosti izgradnje energetskih kapaciteta za obezbeđivanje sopstvenog izvora električne energije za KAP”, navodi se u saopštenju.

Ukazuje se da je Vlada Crne Gore nakon toga inicirala stečaj u KAP-u, čime je CEAC, kako se navodi, lišen svog biznisa u Crnoj Gori bez bilo kakvih nadoknada svojih investicija.

“Uvjereni smo da su takve aktivnosti Vlade Crne Gore nezakonite i da krše uslove sporazuma o poravnanju iz 2010. godine i namjeravamo da to dokažemo na sudu”, poručeno je iz CEAC-a.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik